Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

4 érdekes dolog, amit biztosan nem tudtál a kávézásról Kávézás, koffein - 2020.11.15.

4 érdekes dolog, amit biztosan nem tudtál a kávézásról Kávézás, koffein  - 2020.11.15.

A kávézás legtöbbünk mindennapi rutinjának része. Egy csésze jó fekete erőt ad a napkezdéshez és segít abban, hogy az ebédszünet után újból belevessük magunkat a munkába.

Sokan azonban úgy fogyasztják kedvenc koffeintartalmú italukat, hogy nagyon keveset tudnak élettani hatásairól, származási helyéről és a megannyi érdekességről, melyekben a kávé, illetve a kávézás kultusza egyaránt bővelkedik.

Most éppen ezért hoztunk néhány izgalmas dolgot, melyeket korábban talán te sem tudtál a kávézással kapcsolatban.

 

A kávét eredetileg ételként fogyasztották
 

A kávé élénkítő hatását a Krisztus előtti idők óta ismeri a nagyvilág. Élénkítő hatását egy etióp pásztor fedezte fel és Afrika-szerte használták, eleinte orvosságként.

Azt azonban kevesen tudják, hogy a kávészemekből a kezdeti időkben nem italt készítettek, hanem egyfajta energiabombaként fogyasztották őket.

Ezek tulajdonképpen pörköletlen, zsiradékkal összegyúrt kávészemek voltak, melyet az afrikai törzsek tagjai főként élénkítő és fájdalomcsillapító hatásuk miatt rágtak.

A kávéfogyasztás jelenleg is ismert formája nagyjából a XV. században vált elterjedté a jemeni szerzeteseknek köszönhetően, akik kifejezetten pszichoaktív hatása miatt fogyasztották a megpörkölt és lefőzött kávészemeket.

 

Gyakorlatilag egy legális drogról beszélünk
 

A kávéfogyasztás bármennyire is a hétköznapjaink része, tulajdonképp egy olyan szokásról beszélünk, mely némileg hasonló a drogfogyasztáshoz.

A kávé ugyanis nem más, mint a világ legnépszerűbb, legális pszichoaktív szere.

Serkentő hatással bír a központi idegrendszerre, a szívre, a véredényekre és vizelethajtó hatása miatt a vesékre is.

A csersav stimulálólag hat az érrendszerre, kitágítja az érfalat.

A benne lévő koffein pedig képes olyan állapotot teremteni a fáradt szervezetben, amit élénkségként, energikusságként élünk meg.

Ahhoz, hogy az utóbbit túladagoljuk, a kutatások szerint legalább 100 csésze kávéra lenne szükségünk, tehát akkor sem kell aggódnunk a veszélye miatt, ha naponta egy-két csésze feketénél többet fogyasztunk.

 
Több pozitív élettani hatással is rendelkezik
 

Az elmúlt évek tudományos kutatásai azt is bebizonyították, hogy a kismértékben történő kávéfogyasztás egyáltalán nem káros szervezetünkre.

Sőt, mi több, teljesen egészséges.

A kávét ugyanis számos halálozási kockázatokat csökkentő faktorral hozzák összefüggésbe.

Bizonyos kutatások szerint a kávézás többek közt segít az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, és a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében.

Sőt, néhány csésze fekete a szív- és tüdőbetegségek elkerülésében és a fertőzésekkel szembeni védekezésben is segíthet.

Tudományosan bizonyított tény tehát, hogy a jó minőségű kávé segít abban, hogy tovább éljünk, antidioxáns tartalmának köszönhetően pedig egy csésze fekete nem csak egészségünkre, közérzetünkre is jó hatással lesz.

 

Többféle módon is elkészíthető
 

A kávé olyan ital, melynek attól függően, hogy milyen formában fogyasztjuk, többféle elkészítési módja is létezik.

Napjainkban a lefőzött kávé mellett egyre népszerűbbnek számít a hideg vízben áztatott, úgynevezett cold brew kávé is, melynek elkészítéséhez már egy nagyobb edény és egy szűrő is elegendő lehet.

De hasonlóan kedvelt megoldás manapság a nyomós, úgynevezett french press kávéfőző, melynek segítségével durvábbra őrölt kávét főzhetünk.

Az igazán kényelmesek számára természetesen továbbra is remek megoldást jelent egy filteres kávéfőző, ha pedig igazán ütős feketét szeretnénk készíteni, akkor a legjobb megoldás természetesen még mindig a jól bevált, kotyogós, melynek segítségével garantált a hétköznap reggeli, tökéletes energialöket.

Árukereső.hu Árukereső.hu